conti_htd14177840
conti_htd14177840_2
conti_htd14177840
conti_htd14177840_2
CONTI HTD 1778 14M 40 Conti Synchrobelt timing belt - HTD14177840
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 1778
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 40 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 1778 mm
  • Number of teeth: 127
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858891343
  • Supplier number: CONTI HTD14177840
Length
1778
Pitch
14 mm
Width
40 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
1778 mm