conti_htd8169650
conti_htd8169650_2
conti_htd8169650
conti_htd8169650_2
CONTI HTD 1696 8M 50 Conti Synchrobelt timing belt - HTD8169650
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 1696
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 1696 mm
  • Number of teeth: 212
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD8169650
Length
1696
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
1696 mm