conti_htd516909
conti_htd516909_2
conti_htd516909
conti_htd516909_2
CONTI HTD 1690 5M 9 Conti Synchrobelt timing belt - HTD516909
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 1690
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 9 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 1690 mm
  • Number of teeth: 338
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD516909
Length
1690
Pitch
5 mm
Width
9 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
1690 mm