conti_htd141190115cxa
conti_htd141190115cxa_2
conti_htd141190115cxa
conti_htd141190115cxa_2
CONTI HTD 1190 14M 115 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD141190115CXA
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
Key features according to our expert
  • Length: 1190
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 115 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 1190 mm
  • Number of teeth: 85
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD141190115CXA
Length
1190
Pitch
14 mm
Width
115 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
1190 mm