conti_htd8116030
conti_htd8116030_2
conti_htd8116030
conti_htd8116030_2
CONTI HTD 1160 8M 30 Conti Synchrobelt timing belt - HTD8116030
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 1160
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 30 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 1160 mm
  • Number of teeth: 145
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD8116030
Length
1160
Pitch
8 mm
Width
30 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
1160 mm