conti_gtr14392090
conti_gtr14392090_2
conti_gtr14392090
conti_gtr14392090_2
CONTI GTR 3920 14M 90 Conti Falcon PD timing belt - GTR14392090
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Rubber timing belts developed to work in a variety of extremely demanding drives
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -30 °C to +130 °C
  • Compatible with CTD; therefore
  • Low-noise
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 3920
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 90 mm
  • Product line: CONTI FALCON PD
  • Nominal length: 3920 mm
  • Number of teeth: 280
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817583992
  • Supplier number: CONTI GTR14392090
Length
3920
Pitch
14 mm
Width
90 mm
Product line
CONTI FALCON PD
Nominal length
3920 mm