conti_dstd896050cxp
conti_dstd896050cxp_2
conti_dstd896050cxp
conti_dstd896050cxp_2
CONTI DSTD 960 DS8M 50 CXP Conti Synchrotwin CXP timing belt - DSTD896050CXP
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Heavy-duty double-sided timing belts for high speeds
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 960
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN CXP
  • Nominal length: 960 mm
  • Number of teeth: 120
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817065788
  • Supplier number: CONTI DSTD896050CXP
Length
960
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN CXP
Nominal length
960 mm