conti_dstd896020cxp
conti_dstd896020cxp_2
conti_dstd896020cxp
conti_dstd896020cxp_2
CONTI DSTD 960 DS8M 20 CXP Conti Synchrotwin CXP timing belt - DSTD896020CXP
Product description:
  • Heavy-duty double-sided timing belts for high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 960
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN CXP
  • Nominal length: 960 mm
  • Number of teeth: 120
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817065764
  • Supplier number: CONTI DSTD896020CXP
Length
960
Pitch
8 mm
Width
20 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN CXP
Nominal length
960 mm