conti_dstd878450cxp
conti_dstd878450cxp_2
conti_dstd878450cxp
conti_dstd878450cxp_2
CONTI DSTD 784 DS8M 50 CXP Conti Synchrotwin CXP timing belt - DSTD878450CXP
709.25 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 27.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 09/06/2026
Product description:
  • Heavy-duty double-sided timing belts for high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 784
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN CXP
  • Nominal length: 784 mm
  • Number of teeth: 98
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI DSTD878450CXP
Length
784
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN CXP
Nominal length
784 mm