conti_dhtd896030cxp
conti_dhtd896030cxp_2
conti_dhtd896030cxp
conti_dhtd896030cxp_2
CONTI DHTD 960 D8M 30 CXP Conti Synchrotwin CXP timing belt - DHTD896030CXP
Product description:
  • Heavy-duty double-sided timing belts for high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 960
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 30 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN CXP
  • Nominal length: 960 mm
  • Number of teeth: 120
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI DHTD896030CXP
Length
960
Pitch
8 mm
Width
30 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN CXP
Nominal length
960 mm