conti_dhtd580015
conti_dhtd580015_2
conti_dhtd580015
conti_dhtd580015_2
CONTI DHTD 800 D5M 15 Conti Synchrotwin timing belt - DHTD580015
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Double-sided timing belts for compact drives with reverse rotation
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 800
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 15 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN
  • Nominal length: 800 mm
  • Number of teeth: 160
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI DHTD580015
Length
800
Pitch
5 mm
Width
15 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN
Nominal length
800 mm