conti_dhtd14231040cxp
conti_dhtd14231040cxp_2
conti_dhtd14231040cxp
conti_dhtd14231040cxp_2
CONTI DHTD 2310 D14M 40 CXP Conti Synchrotwin CXP timing belt - DHTD14231040CXP
Product description:
  • Heavy-duty double-sided timing belts for high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 2310
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 40 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN CXP
  • Nominal length: 2310 mm
  • Number of teeth: 165
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI DHTD14231040CXP
Length
2310
Pitch
14 mm
Width
40 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN CXP
Nominal length
2310 mm