conti_dhtd141890115cxp
conti_dhtd141890115cxp_2
conti_dhtd141890115cxp
conti_dhtd141890115cxp_2
CONTI DHTD 1890 D14M 115 CXP Conti Synchrotwin CXP timing belt - DHTD141890115CXP
Product description:
  • Heavy-duty double-sided timing belts for high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 1890
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 115 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN CXP
  • Nominal length: 1890 mm
  • Number of teeth: 135
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI DHTD141890115CXP
Length
1890
Pitch
14 mm
Width
115 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN CXP
Nominal length
1890 mm