conti_dhtd141778170cxp
conti_dhtd141778170cxp_2
conti_dhtd141778170cxp
conti_dhtd141778170cxp_2
CONTI DHTD 1778 D14M 170 CXP Conti Synchrotwin CXP timing belt - DHTD141778170CXP
8,813.14 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
  • Ordered before 20:00 - delivered tomorrow 16/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Heavy-duty double-sided timing belts for high speeds
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 1778
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 170 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN CXP
  • Nominal length: 1778 mm
  • Number of teeth: 127
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI DHTD141778170CXP
Length
1778
Pitch
14 mm
Width
170 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN CXP
Nominal length
1778 mm