conti_dhtd8128050cxp
conti_dhtd8128050cxp_2
conti_dhtd8128050cxp
conti_dhtd8128050cxp_2
CONTI DHTD 1280 D8M 50 CXP Conti Synchrotwin CXP timing belt - DHTD8128050CXP
Product description:
  • Heavy-duty double-sided timing belts for high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 1280
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN CXP
  • Nominal length: 1280 mm
  • Number of teeth: 160
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI DHTD8128050CXP
Length
1280
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN CXP
Nominal length
1280 mm