conti_dhtd8104020
conti_dhtd8104020_2
conti_dhtd8104020
conti_dhtd8104020_2
CONTI DHTD 1040 D8M 20 Conti Synchrotwin timing belt - DHTD8104020
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Double-sided timing belts for compact drives with reverse rotation
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 1040
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN
  • Nominal length: 1040 mm
  • Number of teeth: 130
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI DHTD8104020
Length
1040
Pitch
8 mm
Width
20 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN
Nominal length
1040 mm