conti_ctd8360062scc
conti_ctd8360062scc_2
conti_ctd8360062scc
conti_ctd8360062scc_2
CONTI CTD 8M 3600 62 C10/11 S+Z Conti Synchrochain carbon timing belt - CTD8360062SCC
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Depending on application
  • From -55 °C* to +80 °C
  • Increased power ratings
  • Longitudinally stable throughout its lifetime
  • Resistant to oils
  • Grease and fuel
  • Conditionally resistant to acid and lye
  • Raw materials and production are silicone free
Key features according to our expert
  • Length: 3600
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 62 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROCHAIN CARBON
  • Nominal length: 3600 mm
  • Number of teeth: 450
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817287067
  • Supplier number: CONTI CTD8360062SCC
Length
3600
Pitch
8 mm
Width
62 mm
Product line
CONTI SYNCHROCHAIN CARBON
Nominal length
3600 mm