conti_ctd8200062scc
conti_ctd8200062scc_2
conti_ctd8200062scc
conti_ctd8200062scc_2
CONTI CTD 8M 2000 62 C10/11 S+Z Conti Synchrochain carbon timing belt - CTD8200062SCC
  • Depending on application
  • From -55 °C* to +80 °C
Key features according to our expert
  • Length: 2000
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 62 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROCHAIN CARBON
  • Nominal length: 2000 mm
  • Number of teeth: 250
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817286565
  • Supplier number: CONTI CTD8200062SCC
Length
2000
Pitch
8 mm
Width
62 mm
Nominal length
2000 mm