conti_ctd14330437scc
conti_ctd14330437scc_2
conti_ctd14330437scc
conti_ctd14330437scc_2
CONTI CTD 14M 3304 37 C20/25 S+Z Conti Synchrochain carbon timing belt - CTD14330437SCC
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -55 °C* to +80 °C
  • Increased power ratings
  • Longitudinally stable throughout its lifetime
  • Resistant to oils
  • Grease and fuel
  • Conditionally resistant to acid and lye
  • Raw materials and production are silicone free
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 3304
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 37 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROCHAIN CARBON
  • Nominal length: 3304 mm
  • Number of teeth: 236
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817286213
  • Supplier number: CONTI CTD14330437SCC
Length
3304
Pitch
14 mm
Width
37 mm
Product line
CONTI SYNCHROCHAIN CARBON
Nominal length
3304 mm