conti_ctd14156820scc
conti_ctd14156820scc_2
conti_ctd14156820scc
conti_ctd14156820scc_2
CONTI CTD 14M 1568 20 C20/25 S+Z Conti Synchrochain carbon timing belt - CTD14156820SCC
415.90 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
  • Ordered before 20:00 - delivered tomorrow 16/05/2026
  • Depending on application
  • From -55 °C* to +80 °C
Key features according to our expert
  • Length: 1568
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROCHAIN CARBON
  • Nominal length: 1568 mm
  • Number of teeth: 112
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817283724
  • Supplier number: CONTI CTD14156820SCC
Length
1568
Pitch
14 mm
Width
20 mm
Nominal length
1568 mm