conti_at572016
CONTI AT5 720 16 Conti Synchroflex timing belt - AT572016
45.70 tax incl.
On stock, immediately available. we have 5 products in stock.
each
The minimum purchase order quantity for the product is 18.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 720
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 16 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 720 mm
  • Number of teeth: 144
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817106412
  • Supplier number: CONTI AT572016
Length
720
Pitch
5 mm
Width
16 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
720 mm