conti_at528016
CONTI AT5 280 16 Conti Synchroflex timing belt - AT528016
28.56 tax incl.
On order: delivered from 23/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 12.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 23/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 280
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 16 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 280 mm
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817106306
  • Supplier number: CONTI AT528016
Pitch
5 mm
Width
16 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
280 mm