conti_at354916
CONTI AT3 549 16 Conti Synchroflex timing belt - AT354916
46.68 tax incl.
On order: delivered from 15/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 18.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 15/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 549
  • Pitch: 3 mm
  • Width: 16 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 549 mm
  • Number of teeth: 183
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817111829
  • Supplier number: CONTI AT354916
Length
549
Pitch
3 mm
Width
16 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
549 mm