conti_at1096020
CONTI AT10 960 20 Conti Synchroflex timing belt - AT1096020
93.48 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 10.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 960
  • Pitch: 10 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 960 mm
  • Number of teeth: 96
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817122559
  • Supplier number: CONTI AT1096020
Length
960
Pitch
10 mm
Width
20 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
960 mm