carat_cudf180300
CARAT CUDF180300 Premium grinding head for concrete 180 x 22.23 mm
Product description:
  • Suitable for grinding concrete, natural stone and all other hard stone types.
  • Many segments for a long service life.
  • Quick work possible and nice finish.
Key features according to our expert
  • (Disc) diameter: 180 mm
  • Connection size: 22,2 mm
  • Connection type: Bore
  • Segment height: 6 mm
  • For material: Concrete
Specifications / All features
  • Brand: CARAT
  • EAN: 8714452000816
  • Supplier number: CARAT CUDF180300
(disc) diameter
180 mm
Connection size
22,2 mm
Connection type
Bore
Segment height
6 mm