carat_css4004000
CARAT CSS4004000 CSS Standard 400 x 25.4mm diamond wheel for concrete
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Professional diamond saw for use without water cooling.
  • Equipped with very fast cutting turbo segments.
  • Adhesion: laser welded
Key features according to our expert
  • (Disc) diameter: 400 mm
  • Connection size (disc): 25,4 mm
  • Connection type (disc): Bore
  • Disc application: Cutting
  • For material: Brick
  • Series: STANDAARD
Specifications / All features
  • Brand: CARAT
  • EAN: 8714452012307
  • Supplier number: CARAT CSS4004000
(disc) diameter
400 mm
Connection size (disc)
25,4 mm