carat_buk2650000
carat_buk2650000_2
carat_buk2650000_3
carat_buk2650000_4
carat_buk2650000
carat_buk2650000_2
carat_buk2650000_3
carat_buk2650000_4
CARAT CARACOUP 265 tile saw 1000W incl. saw blade CDC - BUK2650000
This article is not available
Product description:
  • Caracoup
  • Professional machines suitable for cutting faience, tiles and full ceramic tiles. Natural stone up to 20 mm thick can also be cut sporadically
  • Cutting rectangular holes in tiles is possible thanks to the possibility of plunge-cutting
  • Continuous mitre cuts from 45° to 90° possible
  • This machine is equipped with a top guide, saw carriage with 6 bearing wheels, collapsible base, professional water pump, adjustable material stop and diamond saw Ø200 mm (type CDC2004000)
Key features according to our expert
  • Power: 1000 W
  • Saw blade diameter: 265 mm
  • Max. depth: 30 mm
  • Cutting length: 650 mm
Specifications / All features
  • Brand: CARAT
  • EAN: 8714452991046
  • Supplier number: CARAT BUK2650000
Power
1000 W
Saw blade diameter
265 mm
Max. depth
30 mm
Cutting length
650 mm