BOSCH 2609256888 circular saw blade special for multi-material 170x2x20/16 mm, 48T
19.20 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
blister
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 26/05/2026
  • Delivery by DHL
Scope of delivery
  • CIRCULAR SAW BLADE SPECIAL 170X2X20/16,T48 (1)
Product description
  • CIRCULAR SAWS MP (CIRCULAR SAW BLADE SPECIAL 170X2X20/16,T48 (1))
  • The robust and precise special saw blade is suitable for multi-purpose use
  • Teeth for fine cuts
Advantages
Key features according to our expert
  • Saw blade diameter: 170 mm
  • Mounting (saw blade/cutter): Round
  • Bore size: 20 mm
  • Number of teeth: 48
  • Kerf width: 2,5 mm
  • For material: Various
Specifications / All features
  • Brand: BOSCH
  • EAN: 3165140392341
  • Supplier number: BOSCH 2609256888
Saw blade diameter
170 mm
Mounting (saw blade/cutter)
Round
Bore size
20 mm
Number of teeth
48
Kerf width
2,5 mm
For material
Various
Blade diameter mm
170 mm
Cutting width mm
2.5 mm