bosch_1600a02r7f
bosch_1600a02r7f_2
bosch_1600a02r7f_3
bosch_1600a02r7f
bosch_1600a02r7f_2
bosch_1600a02r7f_3
BOSCH 1600A02R7F concrete nails for GNB 18V, 40x2,7x6,25mm (1000 pcs)
Product description
For optimum fastening in concrete
  • Durable nails for the GNB 18V Professional for optimum fastening in concrete
  • Tools and nails from one source - optimised and certified system (with the GNB 18V Professional)
  • Galvanised carbon steel nails for long service life
Key features according to our expert
  • Nail length: 40 mm
  • Surface treatment: Zinc plated
  • Angle: 0 °
  • Ringed: No
  • Quantiy per pack: 1000
Specifications / All features
  • Brand: BOSCH
  • EAN: 4053423320282
  • Supplier number: BOSCH 1600A02R7F
Nail length
40 mm
Surface treatment
Zinc plated
Angle
0 °
Ringed
No
Quantiy per pack
1000
Head diameter
6.25 mm
Length (l)
40 mm
Shaft diameter d
2.7 mm