bosch_1600a02ne7
bosch_1600a02ne7
bosch_1600a02ne7
bosch_1600a02ne7
BOSCH 1600A02NE7 VDE universal wire stripper 160 mm
Product description
  • Insulated, simple, practical - Bosch Professional VDE wire stripper - 160 mm
  • Practical and versatile with simple, stepless adjustment to wire diameters of up to 10 mm
  • Durable and robust tool made of chrome vanadium steel
Key features
  • Machine tested to 1000 volts
  • Machine certified according to DIN EN/IEC 60900
  • Ø 10 mm
  • Helps prevent electric shock to the user
  • VDE and GS
Applications
  • Use the wire stripper to strip wires even when unexpected contact is made with live parts
Key features according to our expert
  • For min. cable cross-section: 0 mm²
  • With crimping function: No
  • For max. cable cross-section: 10 mm²
  • VDE approved: Yes
  • Adjustment type: Manuel
  • Length: 160 mm
  • With cutting function: No
  • With automatic stripping function: No
Specifications / All features
  • Brand: BOSCH
  • EAN: 4053423246865
  • Supplier number: BOSCH 1600A02NE7
For min. cable cross-section
0 mm²
With crimping function
No
For max. cable cross-section
10 mm²
Vde approved
Yes
Adjustment type
Manuel
Length
160 mm