bahco_tawmb24650
Product description:
  • Digital torque and angle spanner, Bluetooth, fixed ratchet head, with memory, 32.5-650Nm
  • Easy to set up and use
  • Recalibration alert based on time and/or number of cycles
  • Recalibration option
  • Data download via the app
  • Torque units in Newton metres, kg.cm, dNewton metres, ft.lb, lb.inch and angle units in degrees
  • Accurate to ± 2% clockwise - 3% counter-clockwise between 20% and 100% of max torque
  • Accurate to ± 4% clockwise and counter-clockwise between 5% and 19% of full scale
  • Visual (dual LEDs + backlit LCD display), audio and vibration signal
  • 14 x 18 & 24 x 32 interchangeable heads for multiple applications and versatility
Key features according to our expert
  • Min. tightening torque: 33 Nm
  • Drive profile size: 24 x 32 mm
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • ESD: No
  • Max. tightening torque: 650 Nm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314150490103
  • Supplier number: BAHCO TAWMB24650
Min. tightening torque
33 Nm
Drive profile size
24 x 32 mm
Max. tightening torque
650 Nm
Measuring range lb.in
288-5753 lbf·in
Head width mm (d)
55 mm
Torque range nm
32.5-650 N·m
Total length mm (a)
857 mm