bahco_tawmb14340
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Digital torque and angle spanner, Bluetooth, fixed ratchet head, with memory, 17-340Nm
Features:
  • Bluetooth real-time bi-directional data transfer
  • Free Bahco Connect app available for Windows 10, Android and iOS in 18 languages
  • Easy to set up and use
  • Recalibration alert based on time and/or number of cycles
  • Recalibration option
  • Data download via the app
  • Torque units in Newton metres, kg.cm, dNewton metres, ft.lb, lb.inch and angle units in degrees
  • Can be used clockwise and anti-clockwise at temperatures between 5ºC and 42ºC
  • Memory capacity of 1500 readings and up to 50 presets
  • Torque, Angle, Torque and angle, Torque then angle, preset and task modes
  • Counter
  • Data and set value retention during battery replacement
  • Programmable automatic switch-off time
  • More advanced configurations and settings available in the user manual
  • Accurate to ± 2% clockwise - 3% counter-clockwise between 20% and 100% of max torque
  • Accurate to ± 4% clockwise and counter-clockwise between 5% and 19% of full scale
  • Visual (dual LEDs + backlit LCD display), audio and vibration signal
  • 14 x 18 & 24 x 32 interchangeable heads for multiple applications and versatility
  • Full metal housing for increased strength and durability
  • End cap with reverse thread for inserting AA alkaline batteries (included)
  • CE and UKCA marking
  • Made in the USA
Key features according to our expert
  • Min. tightening torque: 17 Nm
  • Drive profile size: 14 x 18 mm
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • ESD: No
  • Max. tightening torque: 340 Nm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314150489626
  • Supplier number: BAHCO TAWMB14340
Min. tightening torque
17 Nm
Drive profile size
14 x 18 mm
Vde approved
No
With safety colour code 1000v
Not applicable
Esd
No
Max. tightening torque
340 Nm
Measuring range lb.in
150.5-3009 lbf·in
Head width mm (d)
29 mm
Torque range nm
17-340 N·m
Total length mm (a)
610 mm