bahco_nsb041_8_25
BAHCO NSB041-8-25 torque spanner, non-sparking, copper beryllium, 5-25Nm
Product description:
  • Torque spanner, non-sparking, copper beryllium, 5-25Nm
  • Accurate ±6%
Key features according to our expert
  • Min. tightening torque: 5 Nm
  • Drive profile size: 1/4"
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • ESD: No
  • Max. tightening torque: 25 Nm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314150502769
  • Supplier number: BAHCO NSB041-8-25
Min. tightening torque
5 Nm
Drive profile size
1/4"
Max. tightening torque
25 Nm
Weight kg
0.42 kg
Head width mm (d)
27 mm
Torque range nm
5-25 N·m
Square drive
1/4"
Total length mm (a)
290 mm