bahco_nsb041_16_260
BAHCO NSB041-16-260 torque spanner, non-sparking, copper beryllium, 60-260Nm
Product description:
  • Torque spanner, non-sparking, copper beryllium, 60-260Nm
  • Accurate ±6%
Key features according to our expert
  • Min. tightening torque: 60 Nm
  • Drive profile size: 1/4"
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • ESD: No
  • Max. tightening torque: 260 Nm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314150502707
  • Supplier number: BAHCO NSB041-16-260
Min. tightening torque
60 Nm
Drive profile size
1/4"
Max. tightening torque
260 Nm
Weight kg
1.5 kg
Head width mm (d)
40 mm
Torque range nm
60-260 N·m
Square drive
1/2''
Total length mm (a)
595 mm