bahco_nsb041_16_200
BAHCO NSB041-16-200 torque spanner, non-sparking, copper beryllium, 40-200Nm
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Torque spanner, non-sparking, copper beryllium, 40-200Nm
Features:
  • Made of copper beryllium
  • Large double scale in Nm/ft.lb
  • Reversible ratchet head that can only be operated clockwise
  • Micrometer and main scale for adjustment
  • Robust plastic handle with a good grip that clearly engages and disengages
  • Clear sound signal. The spanner always switches back to the starting position after use.
  • Accurate ±6%
  • Ratchet with 24-45 teeth, easy to change direction
  • Supplied in plastic case
  • Antimagnetic and highly corrosion-resistant
Key features according to our expert
  • Min. tightening torque: 40 Nm
  • Drive profile size: 1/2"
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • ESD: No
  • Max. tightening torque: 200 Nm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314150502318
  • Supplier number: BAHCO NSB041-16-200
Min. tightening torque
40 Nm
Drive profile size
1/2"
Vde approved
No
With safety colour code 1000v
Not applicable
Esd
No
Max. tightening torque
200 Nm
Weight kg
1.28 kg
Head width mm (d)
40 mm
Torque range nm
40-200 N·m
Square drive
1/2''
Total length mm (a)
500 mm