bahco_ns041_16_100
bahco_ns041_16_100
bahco_ns041_16_100
bahco_ns041_16_100
bahco_ns041_16_100
bahco_ns041_16_100
bahco_ns041_16_100
bahco_ns041_16_100
bahco_ns041_16_100
bahco_ns041_16_100
bahco_ns041_16_100
bahco_ns041_16_100
bahco_ns041_16_100
bahco_ns041_16_100
BAHCO NS041-16-100 torque spanner, non-sparking, aluminium bronze, 20-100Nm
Product description:
  • Spark-free, mechanical adjustable click torque spanners with window and fixed ratchet head made of copper beryllium, 16 - 100 Nm
  • Accurate to ±6% of reading
Key features according to our expert
  • Min. tightening torque: 20 Nm
  • Drive profile size: 1/2"
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • ESD: No
  • Adjustable torque range: 20-100 Nm
  • Max. tightening torque: 100 Nm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314150502561
  • Supplier number: BAHCO NS041-16-100
Min. tightening torque
20 Nm
Drive profile size
1/2"
Adjustable torque range
20-100 Nm
Max. tightening torque
100 Nm
Weight kg
1.03 kg
Head width mm (d)
40 mm
Torque range nm
20-100 N·m
Square drive
1/2''
Total length mm (a)
405 mm