bahco_ns041_12_50
bahco_ns041_12_50
bahco_ns041_12_50
bahco_ns041_12_50
bahco_ns041_12_50
bahco_ns041_12_50
bahco_ns041_12_50
bahco_ns041_12_50
bahco_ns041_12_50
bahco_ns041_12_50
bahco_ns041_12_50
bahco_ns041_12_50
bahco_ns041_12_50
bahco_ns041_12_50
BAHCO NS041-12-50 torque spanner, non-sparking, aluminium bronze, 10-50Nm
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Spark-free, mechanical adjustable click torque spanners with window and fixed ratchet head made of copper beryllium, 12 - 50 Nm
Features:
  • Made of aluminium bronze
  • Large dual scale in N.m/ft.lb
  • Reversible ratchet head allowing clockwise operation only
  • Micrometer and main scale for adjustment
  • Solid plastic construction handle with a nice positive lock which engages or disengages clearly
  • Good positive sound engagement and the wrench always returns to home after each test
  • Accurate to ±6% of reading
  • Ratchet with 24-45 teeth and easy to change direction lever on the top of the head
  • Supplied with a Declaration of conformity traceable to international standards
  • All in individual rigid case for maximum protection and storage
Key features according to our expert
  • Min. tightening torque: 10 Nm
  • Drive profile size: 3/8"
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • ESD: No
  • Adjustable torque range: 10-50 Nm
  • Max. tightening torque: 50 Nm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314150502547
  • Supplier number: BAHCO NS041-12-50
Min. tightening torque
10 Nm
Drive profile size
3/8"
Vde approved
No
With safety colour code 1000v
Not applicable
Esd
No
Adjustable torque range
10-50 Nm
Max. tightening torque
50 Nm
Weight kg
0.93 kg
Head width mm (d)
40 mm
Torque range nm
10-50 N·m
Square drive
3/8''
Total length mm (a)
360 mm