bahco_ks7401m_22
BAHCO KS7401M-22 percussion cap 3/8", hinged, hexagonal, phosphated, 22 mm
Product description:
  • Hammerhead 3/8", hinged, hexagonal, phosphated, 22 mm
Features:
  • High-performance steel alloy
  • 3/8" hinged hex cap, metric
  • Cold-forged phosphate finish
  • Hinged sockets with metric dimensions, no more need for a universal connector
  • For use with machines
  • Use locking springs for maximum safety
  • Connection: 3/8" DIN 3121-F ISO 1174
  • Standards: DIN 3129 and ISO 2725
Key features according to our expert
  • Width across flats: 22 mm
  • Connection size: 3/8"
  • Connection profile: Inner square
  • Length: 54 mm
  • Type of drive profile (socket): Hexagonal
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314150384594
  • Supplier number: BAHCO KS7401M-22
Width across flats
22 mm
Connection size
3/8"
Connection profile
Inner square
Length
54 mm
Type of drive profile (socket)
Hexagonal
Length mm (l)
54 mm
Width square drive mm (d2)
32 mm
Dimensions mm
22 mm
Clamping spring
K560F-3
Depth socket mm (t)
13 mm
Socket width mm (d1)
32 mm