bahco_a6710dm_10
bahco_a6710dm_10_2
bahco_a6710dm_10_3
bahco_a6710dm_10
bahco_a6710dm_10_2
bahco_a6710dm_10_3
BAHCO A6710DM-10 cardan spanner 1/4", twelfth edge, 10 mm
Product description:
  • Swivel sockets, 1/4" square drive
  • Bi-hex profile, metric sizes
  • Not suitable for machine operation
  • High performance alloy steel
  • Highly polished finish
  • ISO 1174
  • DIN 3120
  • Thin-walled
  • These sockets are applicable to nuts and bolts used in the aerospace industry
Key features according to our expert
  • Width across flats: 10 mm
  • Connection size: 1/4"
  • Connection profile: Inner square
  • Length: 35,5 mm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314151756765
  • Supplier number: BAHCO A6710DM-10
Width across flats
10 mm
Connection size
1/4"
Connection profile
Inner square
Length
35,5 mm
Norms
ISO 1174 / DIN 3120
Length mm (l)
35.5 mm
Square drive width mm (d2)
12 mm
Socket width mm (d1)
14 mm
Weight g
25 g
Size mm
10 mm
Depth ball-bearing mm (t)
9 mm