bahco_808050torx
BAHCO 808050TORX screwdriver handle with bit holder 1/4" including TORX bits
17.40 tax incl.
On order: delivered from 21/05/2026
set
Product description:
  • Bit holder screwdriver 1/4"
  • Handle: 3-component handle with textured finish for maximum torque and minimum effort
  • Interchangeable bit storage compartment with release button for quick access
  • Slide tray that keeps 6 different bits handy and secure:
  • 808050A: PH 1, PH 2, PZ 1, PZ 2, Slotted 4,5 and 5,5
  • 808050TORX: T-10, T-15, T-20, T-25, T-30, T-40
  • Magnetic blade secures bit in screwdriver and makes bit changing easy
  • Knurled blade makes the grip firm providing finger tip control for faster turning
Key features according to our expert
  • Bit holder size: 1/4 inch
  • Bit holder type: Internal hex
Specifications / All features
Bit holder size
1/4 inch
Bit holder type
Internal hex
Length handle mm
115 mm
Blade length mm
115 mm
Total length mm
230 mm
Hexagon inch
1/4 in
Width handle mm
40 mm