bahco_75p1_1500
bahco_75p1_1500
bahco_75p1_1500
bahco_75p1_1500
bahco_75p1_1500
bahco_75p1_1500
bahco_75p1_1500
bahco_75p1_1500
bahco_75p1_1500
bahco_75p1_1500
bahco_75p1_1500
bahco_75p1_1500
bahco_75p1_1500
bahco_75p1_1500
BAHCO 75P1-1500 mechanical preset click spanner, free hand placement, fixed ratchet head 500-1500 Nm
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Mechanical preset click torque spanner with free hand placement and fixed ratchet head
Features:
  • Not dependent on length, so can be used with or without the supplied extension handle (optional with the 650Nm)
  • Torque values range from 130 to 1500Nm/100 to 1100 ft.lb
  • Can be used clockwise or anti-clockwise by flipping the square connection of the ratchet
  • Accurate to ±3% of measured value, better than the requirements of ISO6789-1:2017
  • Exceptionally clear torque signal from unique mechanism
  • Plug-in ratchet heads can be used in either counterclockwise or clockwise direction
  • Extension handle significantly reduces user effort for high torque values
  • All in portable robust blow-moulded case
  • On request, preset keys can be set and certified with a declaration of conformity
  • ISO 6789
  • Made in the UK
Key features according to our expert
  • Min. tightening torque: 500 Nm
  • Drive profile size: 1"
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • ESD: No
  • Adjustable torque range: 500-1500 Nm
  • Max. tightening torque: 1500 Nm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314150415298
  • Supplier number: BAHCO 75P1-1500
Min. tightening torque
500 Nm
Drive profile size
1"
Vde approved
No
With safety colour code 1000v
Not applicable
Esd
No
Adjustable torque range
500-1500 Nm
Max. tightening torque
1500 Nm
Weight kg
6.700 kg
Head width mm (d)
75 mm
Torque range nm
Total length mm
1563 mm
Total length mm (a)
1563 mm
Square inch
1" in