bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
bahco_74w14_400
BAHCO 74W14-400 torque spanner with double scale and interchangeable head 80-400 Nm
  • Large dual scale inNm/ft.lb (15 and 25Nm spanner sizes inNm/in.lb)
  • Torque values range from 3 to 400Nm/27 in.lb to 300 ft.lb
  • Can be used clockwise or anti-clockwise by reversing the spanner
  • Accurate to ±3% of measured value, better than the requirements of ISO6789-1:2017
Key features according to our expert
  • Min. tightening torque: 80 Nm
  • Drive profile size: 14 x 18 mm
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • ESD: No
  • Adjustable torque range: 80-400 Nm
  • Max. tightening torque: 400 Nm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314150415724
  • Supplier number: BAHCO 74W14-400
Min. tightening torque
80 Nm
Drive profile size
14 x 18 mm
Adjustable torque range
80-400 Nm
Max. tightening torque
400 Nm
Weight kg
1.700 kg
Weight g
1700 g
Head width mm (d)
32 mm
Torque range nm
80-400 N·m
Total length mm (a)
664 mm
Length and width of square mm
14 mm
Measuring range lb.ft
60-300 lbf·ft
Width of square mm
14 mm