bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
bahco_74w14_200
BAHCO 74W14-200 torque spanner with double scale and interchangeable head 40-200 Nm
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Torque spanner with double scale and insert change system
Features:
  • Durable mechanism with more than 100,000 cycles within accuracy standard
  • Quick scale adjustment making adjustment less effort
  • Large dual scale inNm/ft.lb (15 and 25Nm spanner sizes inNm/in.lb)
  • Torque values range from 3 to 400Nm/27 in.lb to 300 ft.lb
  • Can be used clockwise or anti-clockwise by reversing the spanner
  • Accurate to ±3% of measured value, better than the requirements of ISO6789-1:2017
  • Click system activates a tangible and audible signal
  • Centre of handle or calibration force point marked on handle
  • Lock/unlock button with blue ring on the inside alerting the user when the key is unlocked
  • All in semi-transparent square tube with eurohole hanger
  • ISO 6789
  • Made in the United Kingdom
Key features according to our expert
  • Min. tightening torque: 40 Nm
  • Drive profile size: 14 x 18 mm
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • ESD: No
  • Adjustable torque range: 40-200 Nm
  • Max. tightening torque: 200 Nm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314150415700
  • Supplier number: BAHCO 74W14-200
Min. tightening torque
40 Nm
Drive profile size
14 x 18 mm
Vde approved
No
With safety colour code 1000v
Not applicable
Esd
No
Adjustable torque range
40-200 Nm
Max. tightening torque
200 Nm
Weight kg
1.000 kg
Diameter mm
14x18 mm
Weight g
1000 g
Head width mm (d)
34 mm
Torque range nm
40-200 N·m
Total length mm (a)
453 mm
Length and width of square mm
18 mm
Measuring range lb.ft
30-150 lbf·ft
Width of square mm
14 mm