bahco_7454_1400e
BAHCO 7454-1400E mechanical clock torque spanner with dial and LED, fixed square connection, 1", 275-1400Nm
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Dial torque wrench
  • Accuracy ± 4%
  • Visual signal
  • Reversible operation
  • Dual scale in metric and imperial
  • Memory needle
  • Anti-shock protected dial
  • With rubber sleeve in 1/4", 3/8" and 1/2" models
Key features according to our expert
  • Min. tightening torque: 275 Nm
  • Drive profile size: 1"
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • ESD: No
  • Adjustable torque range: 1400 Nm
  • Max. tightening torque: 1400 Nm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314150119615
  • Supplier number: BAHCO 7454-1400E
Min. tightening torque
275 Nm
Drive profile size
1"
Vde approved
No
With safety colour code 1000v
Not applicable
Esd
No
Adjustable torque range
1400 Nm
Max. tightening torque
1400 Nm
Capacity nm
Capacity lb.ft
0-1000 lbf·ft
Weight g
13620 g
Head width mm (d)
64 mm
Torque range nm
Total length mm
1880 mm
Total length mm (a)
1880 mm
Weight kg
13.620 kg
Weight oz oz
480,4 oz
Measuring range lb.in
0-12391 lbf·in
Square inch
1 in
Square mm
1 in