bahco_3834_arbr_9100
BAHCO 3834-ARBR-9100 holder with quick-change function for carbide holesaws, 32 mm x 210 mm x 8.5 mm
21.95 tax incl.
On stock, immediately available.
each
Product description:
  • Large arbors, for holesaws >Ø32 mm, have drive pins to transfer large cutting force from the holesaw to the power unit
  • For retail self-service packaging select the articles ending with -C
  • HSS Pilot drill is included in all arbors
  • We recommend not to use arbors with 9 mm (11/32") shank for holesaws above size 100 mm (4")
Key features according to our expert
  • Min. diameter: 32 mm
  • Max. diameter: 152 mm
  • Shank size: 8,5 mm
Specifications / All features
Min. diameter
32 mm
Max. diameter
152 mm
Shank size
8,5 mm
Weight oz oz
8,8 oz
Fits holesaw inch
1 1/4 - 6 in
Weight g
250 g
Minimum chuck size mm
10 mm
Diameter inch
11/32 in
Minimum chuck size inch
3/8 in
Diameter mm
8.5 mm
Fits holesaw mm
32-152 mm
Questions about this product?
Contact our customer service.
Call, mail or chat with us!
Reviews about BAHCO 3834-ARBR-9100 holder with quick-change function for carbide holesaws, 32 mm x 210 mm x 8.5 mm