skf-wstuc-35m-cpss-dfh-wstuc-35m--cpss-dfh
skf-wstuc-35m-cpss-dfh-wstuc-35m--cpss-dfh--2
skf-wstuc-35m-cpss-dfh-wstuc-35m--cpss-dfh--3
SKF WSTUC 35M-CPSS-DFH ball bearing unit 35 mm
This article is not available
Key features according to our expert
  • Shaft diameter: 35 mm
  • Material (bearing): Stainless steel
  • Bore type: Cylindrical
  • Product line: Blue Line
  • Material (bearing housing): Composite
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 7316577856029
  • Supplier number: SKF WSTUC 35M-CPSS-DFH
Shaft diameter
35 mm
Material (bearing)
Stainless steel
Bore type
Cylindrical
Product line
Blue Line
Material (bearing housing)
Composite
Retaining feature, inner ring
Set screws
Material, bearing
Stainless steel
Sealing, bearing
Seal on both sides and flinger on one side
Sealing type
Contact, gutter
Rubber seating ring
Without
Lubricant
Grease
Basic static load rating
15.3 kN
Material, housing
Composite for the SKF Food Line
Bearing width, total
34.9 mm
Limiting speed
500 r/min
Grease fitting
Without
Sealing, unit
End cover and back seal
Relubrication hole
Housing overall width
39 mm