skf-p2btss-30m-ytpss-p2btss-30m--ytpss
SKF P2BTSS 30M-YTPSS ball bearing unit 30 mm
This article is not available
Key features according to our expert
  • Shaft diameter: 30 mm
  • Material (bearing): Stainless steel
  • Bore type: Cylindrical
  • Product line: Blue Line
  • Material (bearing housing): Stainless steel
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 7316577843609
  • Supplier number: SKF P2BTSS 30M-YTPSS
Shaft diameter
30 mm
Material (bearing)
Stainless steel
Bore type
Cylindrical
Product line
Blue Line
Material (bearing housing)
Stainless steel
Lubricant
Grease
Bearing width, total
38.1 mm
Material, housing
Basic static load rating
11.2 kN
Number of bolt holes for fasteners
2
Rubber seating ring
Without
Centre height (pillow block)
42.9 mm
Centre distance between bolt holes
76.2 mm
Sealing type
Contact, gutter
Sealing, bearing
Seal and flinger on both sides
Material, bearing
Retaining feature, inner ring
Set screws
Sealing, unit
Optional end cover
Grease fitting
Without
Note
Limiting speed with shaft tolerance h6
Limiting speed
3,800 r/min
Fastening bolt hole type
Threaded
Relubrication hole
Housing overall width
38 mm