RYOBI RAG800-115G angle grinder 115mm 800W - 5133002518
This article is not available
Product description:
  • Powerful 800W motor with high torque
  • High grinding speed of 12,000 rpm
  • Spindle lock and easy changing of accessories
  • Fine profile and 2 positions on handle ensures maximum versatility
Key features according to our expert
  • (Disc) diameter: 115 mm
  • Tool holder size: M14
  • Tool holder type: External thread
  • Dead man' s switch: No
  • Restart protection: Yes
  • Supplied in: Cardboard box
  • Type of system case: Not applicable
  • Weight: 2,4 kg
  • Power: 800 W
Specifications / All features
(disc) diameter
115 mm
Tool holder size
M14
Tool holder type
External thread
Dead man' s switch
No
Restart protection
Yes
Supplied in
Cardboard box
Type of system case
Not applicable
Weight
2,4 kg
Power
800 W
Saw blade ø (mm)
115
Engine
800W