FESTOOL HW S12 D30/20/R15 hollow profile cutter - 491104
This article is not available
Professional Hollow Profile Cutter
  • High Quality: Made from durable materials, ensuring long life and optimal performance.
  • Convenient Packaging: Comes in a blister pack for safe and organized storage of the tool.
Product description
  • Flute cutter HW S12 D30/20/R15
Advantages
  • Double-bladed carbide cutter with outstanding service life
  • Has base blades and thus enables plunge-cutting into the material
Ideally suited for
  • Routing plastics like acrylic or PVC
Key features according to our expert
  • Diameter: 30 mm
  • Cutting length: 20 mm
  • Shank size: 12 mm
  • Router bit type: Profile cutter
  • With bearing: No
Specifications / All features
  • Brand: FESTOOL
  • EAN: 4014549076644
  • Supplier number: FESTOOL 491104
Diameter
30 mm
Cutting length
20 mm
Shank size
12 mm
Router bit type
Profile cutter
With bearing
No
D
30.00 mm
Nl
20.00 mm
R
15.00 mm
Gl
60.00 mm
S
12 mm