conti_std8148020cxa
conti_std8148020cxa_2
conti_std8148020cxa
conti_std8148020cxa_2
CONTI STD 1480 S8M 20 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - STD8148020CXA
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 1480
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 1480 mm
  • Number of teeth: 185
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817046800
  • Supplier number: CONTI STD8148020CXA
Length
1480
Pitch
8 mm
Width
20 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
1480 mm